NECHCENÝ AUTOPORTRÉT

 2020

"Doteraz som vždy filmoval príbehy o živote iných, so šťastným koncom, až na tento, ktorý je bohužiaľ o nás."

Keď sa dvaja kamaráti vybrali na výstup do žľabu Veľkého Mlynára, bol vo Vysokých Tatrách nádherný, takmer ideálny deň. Všetko sa náhle zmenilo, keď ich zasiahla lavína. Roman - profesionálny horský záchranár po dlhom páde zahynie, ale Rasťovi sa po dráme spojenej s útrapami a rizikami na hranici života akoby zázrakom podarí prežiť. Kamera, na ktorú celú cestu nakrúcal je podivuhodným riadením osudu nepoškodená. Zasiahnutý hlbokou tragédiou sa napokon s touto skúsenosťou pokúša vyrovnať tak, že v priebehu roka pracuje ako autor televízneho magazínu o horách, kde konfrontuje seba a ďalšie postavy s podobným traumatickým zážitkom. O 9 mesiacov sa na miesto nešťastia vyberie opäť. Ako východisko zložitej psychickej katarzie tak vzniká nechcený autoportrét.


dlĺžka: 60 min

kamera: Rasťo Hatiar

réžia: Rasťo Hatiar

ilustrácia: Rastislav Ekkert 


OCENENIA:

CENA DIVÁKOV- Medzinárodný festival horských filmov Poprad 2020

CENA POROTY- Medzinárodný festival horských filmov Poprad 2020

"Za originálne uchopený príbeh straty priateľa cez rozhovory realizované zvláštnym autorským spôsobom."

Cena Literárneho fondu - Hory a mesto Bratislava 2021 

 ,,Cena Literárneho fondu bola udelená filmu Nechcený autoportrét za veľmi netradičnú osobnú až intímnu výpoveď o tom, ako veľmi hlboký je vzťah dvoch kamarátov priviazaných na opačných koncoch lán. Oceňujeme dôsledne, svedomito až urputne budované rozprávanie o hľadaní zmierenia sa so smrťou lezeckého partnera,

Hlavná cena GRAND PRIX - MFHF Teplice nad Metují, ČR

 "Za hluboké vnitřní vyrovnání se se smrti v horách. Scénář psal sám život a režisér se nechtěně stal hlavním hrdinou dramatu ztráty horolezeckého partnera."Predaj filmu bol ukončený. Ďakujem všetkým, ktorý si zakúpili tento film, výnos z filmu som poskytol rodine, ktorá touto tragédiou utrpela najviac a som veľmi rád, že sa to podarilo. 

VRCHOLOVÁ PRÍŤAŽLIVOSŤ

2019

Životný príbeh slovenského horolezca Petra Hámora. Intímny portrét himalájistu, ktorý sa celý život snaží posúvať svoje hranice. Film nie je len uceleným popisom  Hámorových výkonov. Je zároveň portrétom muža, obrazom vývoja jeho charakteru, vysvetľuje motiváciu, ktorá ho ženie k tomuto nebezpečnému a veľkolepému výkonu. Nahliadnuť do života Petra Hámora môžete vďaka tomuto  dokumentárnemu filmu.


dĺžka 64 min

kamera: Peter Hámor, Rasťo Hatiar, Darek Zaluski a iní

réžia: Rasťo Hatiar

koprodukcia: RTVS

OCENENIA:
Cena za historický prínos v horskom filme - Medzinárodný festival outdoorových filmov Praha 2019
GRAND PRIX - Zpotkania z filmem Gorskim, Zakopané, Poľsko 2019
Najlepší horolezecký film - Medzinárodný festival horolezeckých filmov Teplice nad Metují 2019
GRAND PRIX - Medzinárodný festival horských filmov Poprad 2018
Cena divákov - Medzinárodný festival horských filmov Poprad 2018
Cena literárneho fondu pre najlepší slovenský film - Hory a mesto Bratislava 2018

Cena divákov - ZDRUFF Hory a Mesto Stará Ľubovňa 


TEÓRIA ŠŤASTIA  PODĽA RYBANSKÉHO

2018

Starý lezec Ľubo Rybanský sa ešte aspoň raz v živote chce ísť pozrieť na mohutnú stenu bývalého andezitového lomu na Vtáčniku, kde so svojim spolulezcom Rudom Pravdom v 70. rokoch písal históriu prvovýstupov. Sklamanie, že súčasní tvorcovia sprievodnej tabule na nich akosi pozabudli, vystrieda radosť zo stretnutia s mladým lezcom Petrom Kuricom, ktorý práve lezie ich legendárnu cestu "Dračí Kút".  Poetický filmový príbeh o kontraste a vzájomnom pochopení generácií, o poézii lezenia aj o tom ako vznikol prvovýstup Dračí kút.


dĺžka: 35 min.

kamera: Rasťo Hatiar

réžia: Rasťo Hatiar

hudba: Andrej Majerčík


celý film

OCENENIA:
Najlepší horolezecký film - CERVINO CINEMA MOUNTAIN FESTIVAL 2019 Cervinia - Taliansko
Cena divákov - Expedičná kamera ČR, 2018,
GRAND PRIX - Medzinárodný festival horolezeckých filmov Teplice nad Metují 2018
Najlepší film v kategórii Skala - Hory a mesto Bratislava 2018
Cena poroty - Medzinárodný festival horských filmov Poprad 2018
Cena divákov - Vysoké hory Nitra 2018
Cena divákov - Hory a mesto - ZDRUFF Stará Ľubovňa 2019

OBYČAJNÍ CHLAPCI

2017

Legendárna dvojica liptovských skialpinistov Dušan Trizna a Milan Madaj, zanechala v 90. rokoch v pretekárskom skialpinizme nezmazateľnú stopu na Slovensku aj v zahraničí. Skromní horali, trochu nedocenení, ale skutoční, bez fiktívnej slávy na sociálnych sieťach. Aj keď dnes nemajú nasledovníkov, ktorí by sa priblížili ich výkonom v rámci Európskeho skialpinizmu, možno sa rysuje nádej v talentovanej mládeži, ktorej môžu byť stále vzorom. V súčasnosti sú však na Slovensku len jediné preteky porovnateľné svojou obťažnosťou s najprestížnejšími pretekmi v Alpách. Ostatné sa vydávajú cestou komercie a snažia sa vyhovieť skôr masám. Aká je budúcnosť? Aj s pomocou archívnych záberov sa filmom snažíme podať skutočný, neskreslený obraz známej dvojice v najslávnejšom období slovenského skialpinizmu.


dĺžka: 30 min

kamera: Rasťo Hatiar, Roman Janky, Milan Ohurniak, Pavol Barabáš, Milan Madaj

réžia: Rasťo Hatiar


celý film

OCENENIA:
Cena divákov - Medzinárodný festival horských filmov Poprad 2017
Cena divákov - Vysoké hory Nitra 2017

SLEPÁ DOVERA

2014

Juraj Práger je normálne zdravé dieťa, vyrastajúce v milujúcej rodine. Ako dospieva, začína sa mu zhoršovať zrak. Diagnóza lekárov znie - zápal zrakového nervu. No oveľa zdrvujúcejšie je konštatovanie lekára, že toto ochorenie je neliečiteľné a do niekoľkých rokov úplne oslepne. Keď sa to dozvedá, nemá chuť žiť. V  devätnástich rokoch rozozná už len svetlo a tmu, ale s pomocou svojej rodiny a kamarátov nachádza opäť zmysel života a navyše začína robiť veci, nie celkom bežné pre nevidiaceho človeka. Tento film je príbehom o prekonávaní samého seba aj o nezlomnej vôli nepoddať sa ťažkým životným okolnostiam.


dĺžka 28 min.

kamera: Rasťo Hatiar

réžia: Rasťo Hatiar

podpora: Audiovizuálny fond SR


celý film

OCENENIA:
Cena za inšpiratívny príbeh človeka - Medzinárodný festival horských filmov Poprad 2014 
Cena literárneho fondu pre najlepší slovenský film - Hory a mesto Bratislava 2015
Cena poroty - Medzinárodný festival horských filmov EHO - Macedónsko
GRAND PRIX - Medzinárodný festival outdoorových filmov Praha
Cena za najlepší film festivalu - GO kamera Brno

ZABIJÁCKA KRÁSA

2012

K2 bola dlho nepomenovaným vrcholom, je v horách tak schovaná, že o nej prví objavitelia ani nevedeli. Jediná cesta k tejto hore, je pešo po jednom z najdlhších ľadovcov sveta Baltoro. Vlastne existuje ešte jedna cesta, ale zatiaľ sa po nej nikto neodvážil. Až teraz. Čech Dalibor Carbol a Slovák Juraj Klea bez kyslíkových prístrojov a bez akejkoľvek ďalšej podpory, ako prví na svete doleteli na bezmotorových padákoch až ku hore K2 a dosiahli pri tom výšku 7045m. Tento film je o historicky prvom prelete na bezmotorových padákoch ku legendárnej hore K2 v Pakistane. 


dĺžka 18 min.

kamera: Dalibor Carbol, Juraj Kleja, Rasťo Hatiar 

réžia: Rasťo Hatiar


celý film

OCENENIA:
Najlepší športový a extrémny film - Medzinárodný festival horských filmov Domžale - Slovinsko
Najlepší adrenalínový film - Expedičná kamera ČR
Najlepší film v kategórii vzduch - Hory a mesto Bratislava

STRATENÍ NOMÁDI

2010

Kirgizstan. Jedna z najhornatejších krajín sveta. Šiesti kamaráti chcú zlyžovať krásne a neznáme vrcholy a dostať sa do nádhernej a takmer nepoznanej doliny Sary Djaz v pohorí Ťan Šan. Všetko ide podľa plánu. Nádherné počasie, nedotknuté  hory a super "lyžba" v prvej časti expedície sú viac než sľubným začiatkom. No potom nastanú problémy. V Kirgizstane nič nie je isté, možno len to, že na túto nádhernú, divokú a nevyspytateľnú krajinu už nikdy v živote nezabudnú. 


dĺžka 25 min

kamera: Rasťo Hatiar

réžia: Rasto Hatiar

komentár: Ján Tlamka

celý film